Glavno

3K

Portal

Ostalo

Prijava

Pozdrav,

RSS Feed

Početna
Uživajte u znanosti!
ćumez krew   
by makelessnoise - Gibbous is a funny word - http://www.flickr.com/photos/13447091@N00/119120291/Kako uživati u znanosti? Posjetite postvelesajamski program 6. Velesajma kulture u SC-u! 22. i 23. prosinca (u 18h) održat će se dva predavanja, u dvorani &TD teatra i to besplatno čak. Ana Bedalov davat će vam Upute za otkrivanje života u svemiru, a Bojan Markičević održat će pradavanje o velikim i malim brojevima pod nazivom Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda.
Više informacija u nastavku...


22.12.2009., 18h, Ana Bedalov: Upute za otkrivanje života u svemiru @ polukružna dvorana Teatra &TD

Koje su mogućnosti za razvoj života u svemiru i što današnja znanstvena istraživanja kažu o tome?
Kako izgledaju živa bića koja opstaju u ekstremnim uvjetima na Zemlji? Što su to habitabilne zone i gdje ih možemo naći van Zemlje? Kakvi su uvjeti za život na Marsu, Jupiterovom satelitu Europi, na Titanu te na nekim novootkrivenim ekstrasolarnim planetima? Koliko je realno očekivati da ćemo naći život pa i civilizacije u svemiru? Zašto nam je uopće važno da li ima života van Zemlje i što bi takvo znanstveno otkriće promijenilo u nasim životima?

Ana Bedalov, astrofizičarka sa Sveučilišta u Jeni (Njemačka) ponudit će odgovore na ova i druga vaša pitanja. Bavi se istraživanjem, snimanjem i evidentiranjem planeta oko drugih zvijezda, tzv.ekstrasolarnih planeta. Osim što joj je prva ljubav astrofizika, izrazito puno pažnje daje edukaciji i popularizaciji znanosti, te trenutno to i usavršava na KU Leuven u Belgiji. Od 2004. je vodila projekt “Nebo na poklon” za koji ste možda i čuli. Za više informacija posjetite njenu službenu stranicu bedalov.org.

 

23.12.2009., 18h, Bojan Markičević: Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda @ polukružna dvorana Teatra &TD

Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda, naslov je zanimljivog interaktivnog predavanja o velikim i malim brojevima koje vas neće ostaviti ravnodušnima. Osjetit ćete čar brojeva i kroz maštovito putovanje shvatiti kako ste upravo Vi i svi Vaši, kao i čitava populacija na planeti Zemlji, nitko i ništa. No, to možete promijeniti…dolaskom na predavanje koje će vas odgurati preko horizonta svemira !

Bojan Markičević radi u osnovnoj školi gdje predaje fiziku na engleskom jeziku. Piše diplomski iz Zemljinog magnetizma. Izuzetno puno se bavi popularizacijom i komunikacijom znanosti. Organizirao je veliki niz predavanja i radionica te sudjelovao kao predavač i participant u još većem broju istih. Pleše standard i latino, iz hobija, ali mu je najdraži stagedive na dobrom punk-rock koncertu. Suvoditelj je i jedan od dva urednika popularno-znanstvene emisije na Radiju SC, Znanost na eteru.

We do not ask for what useful purpose the birds do sing, for song is their pleasure since they were created for singing. Similarly, we ought not to ask why the human mind troubles to fathom the secrets of the heavens…The diversity of the phenomena of Nature is so great, and the treasures hidden in the heavens so rich, precisely in order that the human mind shall never be lacking in fresh nourishment.

 

informacije maznute sa: 6. Velesajam kulture

slika preuzeta sa: makelessnoise -  Gibbous is a funny word @flickr , CC neka prava pridržana

 
« Prethodna   Sljedeća »

Tražilica

Pretraga po datumu

Najave kazališta


  Bio banner
Designed by Little Manjana and Joomlamarket.de
Copyright: Cumez.org 2007. All rights reserved.